صنایع الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی

صنایع الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی

صنایع الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی

صنایع الکتریکی ، الکترونیکی و دیجیتالی

یکی از تجهیزات ضروری و مورد نیاز در کارخانجات تولید قطعات و دستگاه های الکترونیکی و دیجیتالی، کمپرسورهای هوای فشرده است که از آن ها در سامانه های پایش، پاکسازی، تولید، ساخت بردهای PCB، مدارهای چاپی، انجام اسپری، آزمایش محصولات شکل داده شده، لحیم کاری توسط نیتروژن و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

در صنایع الکتریکی و الکترونیکی، کمپرسورهای فشار قوی و مولدهای نیتروژن کاربردهای متفاوتی دارند.

تولید محصولات و به ویژه بردهای الکترونیکی مستلزم هوای پاک 100% بدون آلودگی هستند، برای تولید بدون دردسر و حفظ محیط تولید فوق العاده پاک است.

از گاز نیتروژن در طول فرآیند تولید محصولات الکترونیکی و بردهای الکترونیک و مدارهای مجتمع، برای ایجاد و حفظ یک اتمسفر پاک، خشک و خنثی استفاده می شود.

از کمپرسورها و سایز تجهیزات و دستگاه های هوای پاک در صنایع الکترونیک برای موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

■ تامین هوای فشرده پاک مورد نیاز برای دستگاه ها
■ تامین هوای فشرده برای دستگاه ها و تجهیزات
■ هوای فشرده برای سرویس، نگهداری و پاکسازی
■ لحیم کردن با استفاده از نیتروژن
■ تصفیه پسآب
■ تامین الکتریسیته

هوای فشرده پاک:

از هوای فشرده پاک یا سیگنال های نیوماتیک (بادی) معمولا برای دستگاه های خودکار در صنایع مختلف استفاده می شود. هوای فشرده پاک برای برداشتن، فشردن (پرس)، سوراخ کردن، جابجایی و جایگذاری قطعات الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند. هوا بعد از اینکه از صافی عبور داده می شود، بصورت فشرده در می آید و توسط دستگاه های خشک کن و تصفیه آلودگی ها و رطوبت موجود در آن جذب شده و به عنوان هوای فشرده پاک در دستگاه های مربوطه از آن ها استفاده می شود. سامانه تامین هوای فشرده پاک معمولا از ترکیب فیلترها، کمپرسورها، جدا کننده ها، اینترکولرها، افتر کولرها و خشک کن های هوا تشکیل می شوند.

هوای که در این سامانه مورد استفاده قرار می گیرد توسط کمپرسور بعد از اینکه از صافی عبور داده می شود به درون سامانه مکیده می شود. ذراتی که احتمال دارد به سامانه آسیب وارد کنند و باعث خرابی قطعات آن شوند توسط فیلتر جذب می شوند و هوای موجود در کمپرسور تا فشار مورد نظر، فشرده می شود. بعد از آن هوای فشرده شده با کمک جداسازها که مجهز به توری های فلزی و لایه جاذب رطوبت هستند، خشک می شوند. بعد از این مرحله، جهت خشک کردن بیشتر هوای فشرده، دستگاه های خشک کن برای جذب رطوبت و قطرات ریز آب مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از آن هوای فشرده خشک و خنک شده به سامانه توزیع هوای فشرده پاک که مجهز به اعلام خطر فشار پایین و کلید قطع کامل فشار خیلی پایین هستند، ارسال می شوند.

هوای فشرده:

در صنایع الکترونیک، گازهای سمی، خطرناک، واکنش پذیر و خورنده، حلال های آلی، ذرات و آلودگی های دیگر باید پیش از آزاد شدن در اتمسفر، مورد پالایش و پاکسازی قرار گیرند. گازهای خورنده در فرآیند ساخت نیمه هادی ها جهت پاکسازی تجهیزات و تراشه های نیمه هادی برای حک کردن ارتباطات الکتریکی بین اجزاء و نشست بخار شیمیایی، مورد استفاده قرار می گیرند. مدیریت گازهای خروجی ناشی از این عملیات به نحوی که سلامت و ایمنی کارکنان و محیط زیست را با خطر جدی رو به رو نکنند، خود به تنهایی چالش بزرگی به حساب می آید. برای جدا کردن تمام آلودگی ها که در طول فرآیند ساخت و تولید قطعات، تراشه ها، مدارهای چاپی و مدارهای مجتمع در صنایع الکترونیک تولید می شوند، از فن آوری تصفیه و پالایش هوا استفاده می شود.

هوای فشرده برای پاکسازی:

در صنایع الکترونیک، در طول تمامی فرآیند تولید، هوای پاک از کاربردهای فراوانی برخوردار است. از آن جهت پاکسازی و جلا دادن مدارهای چاپی، پاک کردن رسوبات شیمیایی بر روی تراشه ها بعد از حک ارتباطات الکتریکی، پاک کردن چاقوهای بادی در فرآیند تولید صفحه های ال سی دی و تامین هوای پاک با کیفیت بالا برای اتاق های پاک، استفاده می شود.

لحیم کاری با استفاده از نیتروژن:

گاز نیتروژن در طول فرآیند تولید محصولات الکترونیکی جهت حفظ فضای پاک، خشک و خنثی مورد استفاده قرار می گیرد. مخصوصا از کاربردهای آن برای جریان مجدد لحیم کاری مدارهای چاپی، لحیم کاری موجی یا حمام قلع مدارهای چاپی، لحیم کاری انتخابی مدارهای چاپی، لحیم کاری با خمیر لحیم کاری بدون سرب و فضای نگهداری کنترل شده قطعات نصب سطحی می توان اشاره کرد. دستگاه های لحیم کاری و کابینت های خشک کن و همه دستگاه های مورد استفاده در صنایع الکترونیک به نیتروژن خالص، کافی و آماده به هنگام نیاز، تکیه دارند.

تصفیه پسآب:

تلاش در بازیافت پسآب و استفاده دوباره از آن بعنوان آب صنعتی در صنایع الکترونیک، به دلایل مقررات و آیین نامه های زیست محیطی و کمبود آب در بسیاری از سایت های صنعتی رو به افزایش می باشد. سازمان های محافظ محیس زیست در بسیار از کشورها مقررات و آیین نامه های ویژه و الزمات کیفی خاصی را برای تصفیه پسآب و دفع آن در محیط دارند. امروزه هر کارخانه تولید قطعات و دستگاه های الکترونیکی باید دارای تاسیسات تصفیه پسآب ناشی از عملیات خود باشند و پسآب ناشی از فعالیت خود را جهت استفاده دوباره در فرآیند تولید، تصفیه و پالایش کنند.

تامین الکتریسیته:

در صنایع الکترونیک از کمپرسورهای هوای فشرده جهت راه اندازی موتورهای گازوئیلی مولد های برق که برای تامین الکتریسیته در زمان اشکال در شبکه برق رسانی سراسری و به منظور جلوگیری از توقف در فرآیند تولید است، استفاده می شود.

شرکت پلاسما داتیس عرضه کننده دامنه وسیعی از کمپرسورهای هوا و کمپرسورهای بدون روغن، مولدهای اکسیژن و نیتروژن و سامانه های هوای پاک متناسب با نیازهای خاص مشتریان گرامی، ساخت شده توسط معروف ترین کمپانی های اروپایی و آمریکایی با استانداردهای ویژه مورد استفاده در صنایع الکترونیک می باشد.

اشتراک گذاری
دانلود کاتالوگ