صنعت بازیافت و زباله سوز

صنعت بازیافت و زباله سوز

صنعت بازیافت و زباله سوز

صنعت بازیافت و تاسیسات زباله سوز(تکنولوژی پلاسما)

کمپرسورهای Sohn Maschinenbau GmbH & J.P.Sauer  کاربردهای زیادی در تاسیسات دفع زباله دارند. در طراحی این کمپرسورها کار کرد بدون انقطاع و شبانه روزی، استحکام در ساخت قطعات و بدنه مقاوم لحاظ گردیده است و لذا بدان ها این امکان را می دهد که تقریبا در تمام شرایط آب و هوایی مانند، گرما و سرما یا رطوبت زیاد، به خوبی و بدون مشکل بتوانند کار کنند.

از کاربرد این کمپرسورها می توان در تاسیسات زباله سوز و بازیافت به منظور تولید الکتریسیته در تجهیزات پایش گازهای خروجی، دستگاه های زباله سوز، سامانه های عمل آوری گاز در بخش های مختلف و... اشاره کرد.

استفاده از فن آوری پلاسما در دفع زباله

ماده به صورت چهار شکل در طبیعت وجود دارد: جامد، مایع، گاز و پلاسما. یک ماده در حالت پلاسما، ویژگی هایی دارد که هیچ شباهتی به خصوصیات آن در حالت های دیگر نمی باشد. پلاسما ترکیبی از یون های باردار شده مثبت، الکترون ها و ذرات خنثی است. این شکل از ماده در ستاره ها شامل خورشید، در دنباله ستاره های دنباله دار، در آذرخش و همچنین در شفق قطبی نیز وجود دارد. بیش از 90% از کهکشان های شناخته شده، از ترکیب پلاسما تشکیل شده اند.

پلاسما را می توان با حرارت دادن یک گاز یا در معرض یک حوضه مغناطیسی قوی قرار دادن آن با استفاده از ژنراتور امواج مایکرویو و یا لیزر به وجود آورد. این افزایش باعث می شود تا اتم ها، الکترون های خود را از دست بدهند و یون های باردار شده و الکترون های اتم ها در حالت پلاسما قرار گیرند. این گاز یونیزه شده، هم بصورت جنبشی و هم به صورت الکتریکی شارژ می شود. حالت پلاسما، تنها حالتی از ماده می باشد که قادر به انتقال انرژی است در حالتی که همچنان دمای آن پایین است و خنک باقی می ماند. این ویژگی امکان استفاده از خواص واکنش پذیری پلاسما بدون اینکه به مقدار زیادی انرژی حرارتی نیاز داشته باشید، را به وجود می آورد.

فناوری خلاء و فناوری اتمسفری دو نوع از کاربردهای پلاسما هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. فناوری خلاء با استفاده از یک گاز با تخلیه الکتریکی با فرکانس بسیار بالا تحت فشار پائین به منظور عمل آوری محصولات با شکل های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد.

این فناوری با افزایش انرژی به یک گاز باعث به وجود آمدن پلاسما می شود. این انرژی معمولا از طریق حوضه های الکتریکی به وسیله جریان مستقیم و یا متناوب القا می شود. گازهای شناخته شده و قابل استفاده جهت این فرآیند، اکسیژن، هیدروژن، آرگون، فلوئور و نیتروژن و ترکیبات آن ها هستند. همچنین با توجه به تحقیق توسعه و پژوهش، از گازهای بیشتری می توان در فناوری پلاسما استفاده کرد.

فناوری پلاسما از کاربردهای مختلفی در بخش های گوناگون تولید دارد که برخی از آن ها را در بخش زیر ذکر می کنیم:

■ صنایع الکترونیک
■ صنایع بسته بندی
■ عمل آوری سطوح
■ دفع زباله
■ گند زدائی

الکترونیک: قبل از عمل آوری به وسیله پلاسما، راهکاری کلیدی به منظور صرفه جویی در هزینه ها و قابل اطمینان بودن فرآیند تولید می باشد. کاربرد این فناوری در پوشش شفاف و ضد خش صفحات نمایشگرها می باشد که این روش باعث کاهش بسیار زیادی در نرخ وازدگی می شود و صفحات نمایشگر با ظاهری بدون نقض را ارائه می کند. پوشش ابتدایی پلاسما، پاکسازی میکرونی و تخلیه الکترواستاتیکی، این اطمینان را می دهد که پوشش مدار چاپی هادی الکتریسیته بر روی بردهای مدار چاپی به خوبی چسبیده شوند. در بسته بندی مدارهای مجتمع پاکسازی میکرونی، نیاز به اطاقک های خلاء را بیشتر می کند.

بسته بندی: از فناوری پلاسما برای استریل کردن بسته بندی استفاده می شود. در صنعت بسته بندی پلاسما سه قابلیت منحصر به فرد دارد که اولین آن از بین بردن تمام آلودگی های ناخواسته آلی می باشد. دومین قابلیت آن سطوح را عمل آورده و یا یک ماده را جهت افزایش نفوذ ناپذیری در خصوص آب را فعال می کند و سومین قابلیت آن، زیر لایه ای بر روی یک ماده می نشاند تا به آن خصوصیات دلخواه اضافه کند. (مانند پوشش مقاوم در مقابل آب بر روی پارچه).

عمل آوری سطوح: این ویژگی پلاسما دربرگیرنده افزایش نفوذ ناپذیری در مقابل آب موادی مانند پارچه، چاپ بهتر با ماندگاری بیشتر و چسبیدگی مواد در خلال قالب ریزی تزریقی دوگانه می باشد.

پسماندهای شهری: زباله های که از سطح شهر جمع آوری می شوند، پسماندهای خطرناک، پسماندهای بیمارستانی و خاکستر، همگی مواد بسیار خطرناک و زیان آور هستند که سلامت جامعه و بهداشت محیط زیست را با خطر جدی رو به رو می کند. مخصوصا پسماندهای خطرناک و بیمارستانی برای محیط زیست ما بسیار خطرناک تر از سایر زباله ها هستند و این بدان خاطر است که آن ها می توانند خاک را آلوده کرده و به منابع آب زیر زمینی نفوذ کنند و آب های زیر زمینی را آلوده ساخته و وارد چرخه مواد غذایی شده و با آورده کردن محصولات کشاورزی و باغی و به دنبال آن دام ها و طیور، صدمات و تلفات جبران ناپذیری را به جامعه می زند که اصلا خوب نمی باشد.

هر روزه در شهرهای ما حجم زیادی از زباله های شهری و پسماندهای بیمارستانی تولید می شوند. عدم امکان انباشت ایمن و فراآوری صحیح و ایمن این زباله ها، سلامت ما را با خطر جدی رو به رو می کنند و هزینه های بسیار زیادی را بر سامانه بهداشت و دولت ها و پرداخت کنندگان مالیات، تحمیل می کنند و صدمات و آسیب های جبران ناپذیر و غیر قابل برگشتی را به محیط زیست حساس و شکننده و کره خاکی مان وارد می کنند.

روش های زیادی جهت دفع زباله همانند سوزاندن و دفن آن در زمین، زیان بیش از حدی را به محیط زیست و سلامت جامعه وارد می کنند زیرا رسوبات زیانبار، خاکستر سمی و خطرناک ناشی از سوزاندن پسماندها، گرد و غبار، گازهای خطرناک ناشی از سوزاندن مواد پلاستیکی و لاستیکی و... یا گازهای تولید شده ناشی از تجزیه و فساد پسماندها در محل دفن زباله ها و شیرآبه پسماندهای بیمارستانی همه و همه جزء محصولات جانبی دفع زباله به روش های سنتی می باشند. این مواد را هرگز نمی توانید تصفیه کنید، حتی اگر به پیشرفته ترین فناوری های فیلتراسیون هم دسترسی داشته باشید. پیشرفته ترین راه حل برای مقابله با این مشکل فراگیر، استفاده از راهکار فناوری پلاسما برای سوزاندن تمام پسماندها می باشد که نه خاکستری از خود به جای می گذارند و نه همچنین باعث تولید گازهای خطرناک می شوند.

اشتراک گذاری
دانلود کاتالوگ