صنعت لوازم خانگی

صنعت لوازم خانگی

صنعت لوازم خانگی

صنعت لوازم خانگی

از کمپرسورهای هوا فشرده، تجهیزات هوای پاک، جداسازها و خشک کن ها با فناوری های مختلف، در کارخانجات تولید وسایل خانگی در هر مرحله از تولید، استفاده های گوناگونی می شود.

صنایع تولید کننده وسایل خانگی از طیف گسترده ای از فناوری ها در تولید محصولات خود استفاده می کنند. این فناوری ها در ساخت وسایل خانگی که بسیار طیف وسیعی دارند و هر روزه بر تعداد و انواع آن ها اضافه می شود، مورد استفاده قرار می گیرند. این وسایل شامل دستگاه های الکترونیکی مانند: صفحات نمایش LCD، پلاسما، LED، دستگاه های صوتی مانند سینمای خانگی، وسایل برقی مانند غذا سازها، یخچال فریزر، مایکروفر، ماشین های لباس شویی، تجهیزات تهویه مطبوع، اجاق گاز و بسیاری از وسایل خانگی دیگر است.

کمپرسورها و سایر تجهیزات هوای پاک در صنایعی که نام برده شد از کاربردهای متنوع و وسیعی برخوردار هستند که در زیر به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

تامین هوای فشرده پاک مورد نیاز برای دستگاه ها
تامین هوای فشرده برای دستگاه ها و تجهیزات
تامین هوای فشرده برای سرویس، نگهداری و پاکسازی
لحیم کاری با استفاده از نیتروژن
بالابرهای بادی
برداشتن و جابجایی قطعات و محصولات
تا کردن و خمکاری
اسپری (اتاق های رنگ پاشی)
تسمه نقاله ها
دستگاه ها و وسایل بادی (نیوماتیک)
روبات ها
تصفیه پسآب های صنعتی
تامین انرژی الکتریکی

هوای فشرده پاک:

اغلب از هوای فشرده پاک یا سیگنال های نیوماتیک (بادی) برای دستگاه های خودکار در صنایع مختلف استفاده می شود. برای برداشتن، فشردن (پرس)، سوراخ کردن، جابجایی و جایگذاری قطعات الکترونیک، هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرد. هوا بعد از اینکه از صافی عبور داده می شود، فشرده می شود و توسط دستگاه های خشک کن و تصفیه آلودگی ها و رطوبت موجود در آن جذب شده و به عنوان هوای فشرده پاک در دستگاه های مربوطه از آن ها استفاده می شود. معمولا سامانه تامین هوای فشرده پاک از فیلترها، کمپرسورها، جدا کننده ها،اینترکولرها، افتر کولرها و خشک کن های هوا تشکیل می شود.

هوای که در این سامانه استفاده می شود توسط کمپرسور، بعد از عبور از یک صافی به داخل سامانه مکیده می شود. فیلتر نامبرده ذراتی را که احتمال دارد به سامانه آسیب وارد کنند و باعث خرابی قطعات شوند را جذب کرده و هوا در کمپرسور تا فشار مورد نظر، فشرده می شود. سپس هوای فشرده شده با استفاده از جداسازها که مجهز به تورهای فلزی و لایه جاذب رطوبت هستند، خشک می شوند. بعد از گذراندن این مرحله، جهت خشک کردن بیشتر هوای فشرده، دستگاه های خشک کن برای جذب رطوبت و قطرات ریز آب و روغن مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از آن هوای فشرده خشک و خنک شده به سامانه توزیع هوای فشرده پاک که به اعلام خطر فشار پایین و کلید قطع کامل فشار خیلی پایین مجهز هستند، انتقال داده می شود.

هوای فشرده:

گازهای سمی، خطرناک، واکنش پذیر و خورنده، حلال های آلی، ذرات و آلودگی های دیگر در صنایع تولید وسایل خانگی باید پیش از آزاد شدن در اتمسفر، پالایش و مورد پاکسازی قرار گیرند. در فرآیند ساخت نیمه هادی ها جهت پاکسازی تجهیزات و تراشه های نیمه هادی برای حک کردن ارتباطات الکتریکی بین اجزاء و نشست بخار شیمیایی از گازهای خورنده استفاده می شود. همینطور در اتاق های رنگ و سایر قسمت هایی که از مواد شیمیایی و رنگ های گوناگون در فرآیند تولید محصولات خانگی استفاده می شود، مدیریت گازهای خروجی ناشی از این عملیات به گونه ای که سلامت و ایمنی کارکنان و محیط زیست به خطر نیافتد، خود به تنهایی یک چالش بزرگ به حساب می آید. در طول فرآیند ساخت و تولید قطعات، تراشه ها برای جدا کردن تمام آلودگی ها، مدارهای چاپی و مدارهای مجتمع در صنایع الکترونیک و تولید وسایل خانگی به وجود آمده اند، از فناوری تصفیه و پالایش هوا استفاده می شود.

هوای فشرده برای پاکسازی:

هوا پاک در صنایع تولید لوازم خانگی در قسمت های مختلف فرآیند تولید، از کاربردهای فراوانی برخوردار است. از آن جهت پاکسازی و جلا دادن قطعات، پاک کردن رسوبات شیمیایی بر روی بخش های گوناگون دستگاه ها قبل و بعد از مراحل رنگ و مونتاژ، پاک کردن دستگاه ها، تامین هوای پاک با کیفیت بالا برای اتاق های رنگ و بسیاری از قسمت های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

لحیم کاری با استفاده از نیتروژن:

گاز نیتروژن در طول فرآیند تولید محصولات الکترونیکی، برای حفظ فضایی پاک، خشک و خنثی مورد استفاده قرار می گیرد. از کابردهای آن برای جریان دوباره لحیم کاری مدارهای چاپی، لحیم کاری موجی یا حمام قلع مدارهای چاپی، لحیم کاری انتخابی مدارهای چاپی، لحیم کاری با خمیر لحیم کاری بدون سرب و فضای نگهداری کنترل شده قطعات نصب سطحی اشاره کرد. دستگاه های لحیم کاری و کابینت های خشک کن و تمام دستگاه های مورد استفاده در صنایع الکترونیک به نیتروژن خالص، کافی و آماده در زمان نیاز، متکی می باشند.

بالابرهای بادی (نیوماتیک):

در صنایع مختلف مانند صنایع تولید لوازم خانگی، استفاده از بالابرهای بادی بسیار رایج است. از سال های 1900 تا کنون استفاده از هوای فشرده برای بلند کردن و جابجایی مواد دچار تغییرات و تحولات فراوانی شده است، امروزه فناوری پیشرفته این امکان را به شما می دهد تا بارهایی با وزن 120 تن را به راحتی جابجا کنید. بعضی از این بالابرها دارای درجه بندی ویژه استفاده در صنایع غذایی هستند. همینطور امروزه این بالابرها با امکانات متفاوت و وسایل جانبی گوناگون جهت کاربردهای مختلف مورد استفاده در صنایع ارائه می شوند.

برداشتن و جابجائی قطعات و محصولات:

برای برداشتن و جابجایی قطعات و محصولات در قسمت های گوناگون فرآیند تولید از هوای فشرده و پمپ های خلاء استفاده می شود. استفاده از دستگاه های طراحی شده برای اینکار، سرعت و دقت را افزایش می دهد و همینطور باعث به حداقل رسیدن حوادث ناش از این گونه عملیات در کارخانجات تولید کننده محصولات خانگی می شود و همچنین ایمنی کارکنان و صرفه جویی در وقت و هزینه ها را با خود در پی دارد.

تا کردن و خمکاری:

برای تامین نیروی لازم در دستگاه های بسته بندی و کارتن بندی محصولات و دستگاه های پرس و برش و خم کاری فلزات که برای تولید بدنه وسایل خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسورها بکار گرفته می شود که کاربرد فراوانی در کارخانجات تولید وسایل خانگی دارد.

اسپری (اتاق های رنگ پاشی):

برای تامین هوای فشرده مورد نیاز در اتاق های رنگ و تولید پوشش های استاتیکی و پاششی – پودری سطوح لوازم خانگی و همینطور تامین هوای پاک تنفسی برای کارکنان فعال در این اتاق ها، کمپرسورهای هوای فشرده و تجهیزات هوای پاک مورد استفاده قرار می گیرند.

تسمه نقاله های نیوماتیک (بادی):

تسمه نقاله بادی در میان تجهیزات مورد استفاده در صنایع تولید وسایل خانگی از جمله وسایلی می باشند که از هوای فشرده استفاده می کنند. برای انتقال قطعات، حرکت محصول در خط مونتاژ و قسمت های مختلف تولید، بسته بندی، انبار، بارگیری و تخلیه از آن ها کمک گرفته می شود.

دستگاه های بادی (نیوماتیک):

از هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسورها برای تامین هوای فشرده مورد نیاز برای دریل، پیچ گوشتی، فرز و سایر دستگاه های بادی بعد از عبور از سامانه ها و تجهیزات تولید هوای پاک شامل فیلترها، جداسازها، خشک کن ها و توزیع کننده های هوای پاک، از هر گونه آلودگی و ناخالصی پاک شده و در ابزارآلات بادی از آن استفاده می شود.

روبات ها:

در قسمت های مختلف تولید در صنایع متنوع استفاده از روبات ها در حال افزایش می باشد. افزایش دقت، سرعت، بهره وری، کاهش هزینه های تولید، کاهش قیمت تمام شده از جمله ویژگی های استفاده کردن از روبات ها در صنایع است. برای تامین نیروی محرکه لازم در این دستگاه ها از کمپرسورهای هوای فشرده و تجهیزات هوای پاک استفاده می شود. اگر یک سیم اشتباه و یا یک پیچ یا مهره خارج از محل دقیق تعیین شده در طراحی دستگاه متصل شود، باعث خرابی، عدم عملکرد دستگاه، هدر رفت مواد، قطعات، زمان، نیروی انسانی و بسیاری از مسایل جانبی دیگر می شود. وسایلی مانند ماشین های لباس شویی، خشک کن ها، یخچال فریزرها و سایر دستگاه های برقی و الکترونیکی کوچک و بزرگ در صنایع تولید وسایل خانگی، همگی از قطعات الکتریکی و الکترونیکی پیچیده ای برخوردار هستند که باید با دقت بسیار زیاد مورد جوشکاری و یا لحیم کاری قرار گیرند و بر روی خط تولید، مونتاژ شوند. این وسایل و دستگاه ها در مقایسه با روش بکارگیری از نیروی انسانی، با استفاده از روبات ها با سرعت بسیار زیاد ساخته و مونتاژ می شوند.

در کنار سرعت، همینطور افزایش و بهبود دقت نیز در خط تولید از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با استفاده کردن از روبات ها، تولید کنندگان می توانند دقت خط تولید و مونتاژ کارخانه خود را تقویت کنند، همینطور بکارگیری آن ها می توان باعث کاهش خطای کارکنان نیز شود، این موضوع به تنهایی می تواند باعث بهبود کیفیت محصول و افزایش میزان رضایتمندی مشتری نیز شود.

تصفیه پسآب:

تلاش برای بازیافت پسآب و استفاده دوباره از آن به عنوان آب صنعتی در صنایع و کارخانجات تولید لوازم خانگی و الکترونیک بخاطر دلایل مقررات و آئین نامه های زیست محیطی و کمبود آب در بسیاری از سایت های صنعتی رو به افزایش می باشد. در کشوری های زیادی مقررات و آئین نامه های ویژه و الزمات کیفی خاصی برای تصفیه پسآب و دفع آن در محیط توسط سازمان های محافظ محیط زیست تدوین شده است. در حال حاضر هر کارخانه تولید قطعات و دستگاه های الکترونیکی و لوازم خانگی ملزم هستند تاسیسات تصفیه پسآب ناشی از عملیات خود را داشته باشند و پسآب ناشی از فعالیت خود به جهت استفاده دوباره در فرآیند تولید، تصفیه و پالایش کنند.

تامین الکتریسیته:

برای راه اندازی موتورهای گازوئیلی مولد های برق که برای تامین الکتریسیته در زمان اشکال در شبکه برق رسانی سراسری و جهت پیشگیری از توقف در فرآیند تولید، کمپرسورهای هوای فشرده در صنایع الکترونیک و تولید لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت پلاسما داتیس عرضه کننده دامنه وسیعی از کمپرسورهای هوا و کمپرسورهای بدون روغن، مولدهای اکسیژن و نیتروژن و سامانه های هوای پاک متناسب با نیازهای خاص مشتریان گرامی، ساخت شده توسط معروف ترین کمپانی های اروپایی و آمریکایی با استانداردهای ویژه مورد استفاده در صنایع تولید لوازم خانگی و الکترونیک می باشد.

اشتراک گذاری
دانلود کاتالوگ